🎄🎁Vánoční nadílka: sleva 700,- na online kurzy, 400,- na víkendové kurzy, 1000,- na malování u moře nebo v Brdech a 3 online kurzy ZDARMA při placení zadej kód VANOCE🎄

Novoroční přání malovaná vlastníma rukama, udělají radost nejen nám, ale i těm, které milujeme. A o tom přeci ten přechod do nového roku má být. Pojďme se utišit, zpomalit a malovat krásu s výtvarnicí Pavlou Macháčkovou z Ateliéru Mozaika.

Co se naučíme: monochromatickou malbu akvarelovou technikou mokrá do mokrého v různých tonálních hodnotách. Monochromatická malba je práce pouze jednou barvou. Několik tonálních hodnot nám v obrázku pomáhá tvořit objem a prostor. Nejsvětlejší hodnoty tvoří zadní plán. Čím je barva tmavší, tím se objekt přibližuje.

Budeme potřebovat pár pomůcek:

Pro nejlepší výsledek doporučuji akvarelový papír 300g. 

Můžeš zkusit malovat na obyčejnou čtvrtku, ale papír hraje v akvarelu velmi důležitou roli.

Pavla použila akvarelové barvy. Pokud je nemáš, použij vodovky nebo jakékoli jiné barvy, které můžeš ředit vodou.

Malířskou zakrývací pásku, kterou seženeme ve výtvarných potřebách nebo kdekoli v prodejnách s barvy a laky.

Pevnou desku jako podložku.

Pro práci s akvarelem se nejlépe hodí měkký přírodní chlup, ale tyto obrázky zvládneme s jakýmkoli obyčejným štětcem tenkým a širším.
POSTUP:

1. Papír připevníme k podložce malířskou zakrývací páskou, protože se po namočení bude vlnit. Páska nám zajistí jeho opětovné vypnutí po úplném vyschnutí. V místě zvlnění se tvoří nežádoucí kaluže. Vypodlož si horní část nějakým bločkem o výšce minimálně 10cm. Barva s vodou tak budou stékat dolů a na papíru se nebudou tvořit kaluže vody.


2. Namícháme si od jedné barvy tři tonální hodnoty. Nejtmavší je ta, kterou bereš z paletky a postupným přidáváním vody vytvoříme další dvě až tři tonálky. Od každé tonálky vytvoříme dostatečnou zásobu. Nejsvětlejší spotřebuješ velmi rychle.


3. Horní dvě třetiny papíru budou tvořit zadní a vnitřní část přáníčka. Nanášíme shora papíru postupně předem připravené tonálky. Nejvíce naneseme světlé barvy. Nejtmavší by naopak mělo být menší množství, ale neboj se dát do některých míst opravdu tmavou. Nějakou část papíru ponecháme zcela bez barvy.


4. Na mokrou barvu můžeme dát trochu hrubší soli. Po zaschnutí a odstranění zůstanou místa světlá a získáme sněhový efekt.

5. Na spodní třetinu budeme barvu nanášet víc konkrétně pouze v místech, kde tvoříme stromy. Znovu naneseme první vrstvu světlé barvy, která bude nejširší. Spontánním poťukáváním štětce vytvoříme náznak stromků. Nesnažíme se o detail. Mezi jednotlivými doteky štětce vynecháme mezery. Pomůže to opticky oddělit jednotlivá patra a větve stromů.


6. Rozmyslíme si, které stromky budou tvořit střední plán, a do nich ještě za mokra přidáme střední tonální hodnotu. Přebytek vody ze štětce necháváme vsáknout do ubrousku a v chloupku zůstane barva sušší. Nepřemokřujeme a nepracujeme až do kraje první světlé vrstvy stromku. Malujeme více uvnitř. Barva se v mokrém podkladu sama rozjede. Pokud se nám podaří ponechat okraje stromků světlejší, získáme i na objemu. Stromek bude plastičtější a hustší.


7. Stejným způsobem můžeme přidat ještě za mokra další tmavší tonálku. Barva by neměla být už tak vodová, můžeme si pro ni dojít přímo do paletky. Ona ve vlhkém podkladu zase trošku zesvětlá. Pracujeme ještě více ve středu.

8. Tenkým štětcem tvoříme detaily vršků stromků a kratší i drobnější větvě. Stromy nejdál mohou být pouze v jedné tonální hodnotě. Bližší alespoň dvě a nejbližším stromům dopřejeme tři tonálky, přičemž je každá tmavší vrstva užší a užší. Čtvrtou tonálkou budeme šetřit a jen do některých míst přidáme velmi tmavou barvu. Tím vytvoříme kontrast a obrázek získá zcela jiný rozměr.


9. Malířskou pásku před odstraněním zahřejeme fénem, aby se lepidlo aktivovalo a nepoškodili jsme si papír. Pokud byla páska nalepená rovně, vytvoří nám krásný rámeček. Pokud se nám rámeček líbí, ponecháme jej. Malba až ke krajům papíru obrázek opticky zvětší. Můžeme okraje pečlivě naměřit, odstřihnout nebo oříznout.


10. Kartóny a papíry o větší gramáži nikdy neohýbáme překládáním. Nevypadá to pěkně. Opět pečlivě naměříme díly a podle pravítka tupou stranou ostrého nože, uděláme jemnou rýhu. Mysli na to, že zadní (prostřední) díl je na předloze nejširší a přední (spodní) díl nejužší.


Raději byste kurz naživo?

Novoroční i vánoční přání si můžete přijet namalovat také osobně a s lektorkou Pavlou prožít jedinečný akvarelový zážitek při ochutnávání vánočního cukroví a popíjení voňavého čaje ve dnech 7. nebo 8.12.2023 na Praze 6 Suchdol.

Co ještě můžete využít?
Doufám, že vás malování bavilo. S novoročním přáním jsem si ještě trochu pohrála a přidala pár detailů, které dodají šmrnc a punc. Rohy jsem zakulatila, bílý provázek obarvila na tmavě modrou a knoflíčkem doladila. Na text jsem použila razítko, ale ty se můžeš inspirovat nějakým pěkným písmem na internetu.
Chcete postup vidět na videu? Můžete!
Pokud si na novoroční přání podle fotonávodu netroufáš, celý postup jsem pro tebe natočila👇


CENAPozvání autorky Pavly:

Malování je má vášeň a pro lektorování jsem se narodila. Pokud si chcete akvarel nebo jinou výtvarnou techniku zamilovat a malovat s radostí, ráda vás přivítám na některém z mých kurzů. Pořádám jednodenní kurzy ve všedních dnech, dvoudenní o víkendech anebo s námi pojeďte malovat na dovolenou snů k moři nebo do Brd. Naše kurzy jsou vhodné pro dospělé a děti od 10 let. Nově jsme otevřeli nabídku kurzů výhradně pro seniory.

💡TIP: Všechny naše kurzy můžeš pořídit jako nádherný vánoční dárek. Nyní dokonce s vánoční slevou 400,- na živé kurzy a 700,- na online kurzy.

Více informací o Ateliéru Mozaika, který pořádá kurzy nejen po celé České republice, ale i u moře najdete na www.ateliermozaika.cz

Těším se, že mi předáte své obavy a budeme společně malovat s lehkostí.